آیتم های مهم جهت آزمایش عسل طبیعی

آزمایش عسل طبیعی فقط در آزمایشگاه صورت می گیرد. عسل محصولی است که متاسفانه تقلبات فراوانی در آن صورت میگیرد واز طرفی هرکس عسل خود را به بازار عرضه میکند ادعا میکند که عسل من کاملا طبیعی وبدون تغذیه است لذا خریداران محترم میتوانند با ارسال نمونه به آزمایشگاه وبررسی آیتم های مهم که نشان دهنده میزان خلوص عسل است،از محصول خریداری شده مطمئن شوند.

آیتم های زیادی جهت آزمایش عسل طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد ولی از آنجایی که هم هزینه آزمایش زیاد می شود وهم جهت تشخیص عسل نیاز نیست همه ی مشخصه ها آزمایش شوند،توصیه میکنیم هر گاه خواستید عسل را جهت آزمایش به آزمایشگاه بفرستید  آیتم های زیر مورد بررسی و آزمایش قرار گیرند.

ساکارز

یکی از مولفه های مهم جهت آزمایش عسل طبیعی ، سنجش میزان ساکارز آن می باشد.حد استاندارد ساکارز در استاندارد ایران زیر 5درصد و در استاندارد اروپا زیر 3درصد. هرچقدر میزان ساکارز پایین تر باشد نشان دهنده کیفیت عسل بهتر است.(ساکارز 3وپایین تر از آن مطلوب است)البته بعضی عسلها مانند کنار، مرکبات و خار شتر به طور طبیعی دارای ساکارز بالا در حدود 4 الی5 درصد می باشند.افزایش دما و حرارت دادن باعث کاهش درصد ساکارز می گردد.باید توجه داشت میزان ساکارز دلیلی بر طبیعی یا غیر طبیعی بودن عسل نیست وباید آیتم های دیگر هم بررسی شوند.

نسبت فروکتوز به گلوکز

آزمایش میزان فروکتوز به گلوکز از اهمیت ویژه ای برخوردار است به خصوص در عسلهایی که به طور طبیعی میزا ن ساکارز آنها بالاست .(عسل کنار، مرکبات و خار شتر).حداقل میزان استاندارد فروکتوز به گلوکز 0.95 می باشد. وچنانچه این نسبت 1 یا بیشتر از 1 باشد نشان دهنده این است که زنبورها از شهد گلها تغذیه نموده اند وشربت شکر به آنها داده نشده است.

 پرولین

پرولین یکی از آنزیم های موجود درعسل طبیعی است.حداقل مقدار آن طبق استاندارد ایران180میلی گرم در کیلو گرم می باشد.هر چقدر میزان پرولین بیشتر باشد نشان دهنده کیفیت بالای عسل است.

هیدروکسی متیل فورفورال (HMF)

در عسلهای تازه میزان هیدروکسی زیر ده و در برخی موارد صفر است.ولی حرارت دادن عسل میزان هیدروکسی افزایش می یابد.البته در مناطقی که دمای هوا گرم است وزنبور مشغول جمع آوری شهد است احتمال اینکه کمی میزان هیدروکسی افزایش یابد هست.

استاندارد ایران میزان هیدروکسی مجاز راحداکثر 40اعلام کرده است.معمولا از آنجایی که مردم عسل رس زده(شکرک زده)را عسلی نامرغوب میدانند، برخی از تولید کنندگان مجبور می شوند عسل را حرارت دهند تا رس بستن آن به تعویق بیفتد ولی همین امر باعث افزایش میزان هیدروکسی  می شود و علاوه بر آن بسیاری از آنزیم های موثر عسل از بین می رود.

به طور کلی آزمایش این موارد می تواند تا حدود بالای 90درصد شما را از کیفیت عسل خریداری شده مطمئن کند.

مجموعه زنبورستان سبزرود خراسان جنوبی مفتخر است عسلهایی را با کیفیت بالا ،خالص ودارویی تولید نماید. از آنجا که ما محصولات خو را در روستا تولید میکنیم واز طریق این وب سایت به طور مستقیم به دست مشتریانمان میرسانیم لذا کیفیت وخلوص محصولات خود را در آزمایشگاههای سراسر کشور تظمین می نماییم.

 

 

Tags: , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
9 + 11 =